Aktuelt

Natur & Ungdom søger bestyrelsesmedlemmer til at bringe foreningen op på næste niveau!

Vi mangler visionære bestyrelsesfolk. I Landsforeningen Natur og Ungdom drømmer vi om at tiltrække nogle visionære folk til vores bestyrelse, som har lyst til at hjælpe os med at realisere det meningsfyldte arbejde med børn og natur.

 

I det sidste år har vi været igennem en lærerig proces, hvor vi i hovedbestyrelsen har arbejdet med vores visioner og planer for fremtiden. I samarbejde med Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) har den nuværende

bestyrelse erkendt, at der er brug for nye kræfter, som kan være med til at styrke og udvikle vores forening i en mere bæredygtig retning, og som kan bidrage til den turnaround-proces, vi står overfor - måske det er dig, vi mangler?

Vi søger derfor nye bestyrelsesmedlemmer, som har lyst til at engagere sig aktivt i en veletableret forening med en visionær bestyrelse.

Vi drømmer om at finde:

En visionær leder

  • Du er rutineret i at lede en bestyrelse, og har forståelse for samspillet mellem bestyrelse og sekretariat.
  • Du ved hvornår ansvaret skal uddelegeres til sekretariatet, og hvornår opgaven skal behandles af bestyrelsen, og du formår at lede begge på en god og fornuftig måde.

En fornuftig økonom

  • Du er god til planlægning og styring og har gerne en snusfornuftig holdning til balance mellem indtægter og udgifter.
  • Vi drømmer om, at det skal være slut med at forsøge at spare for enhver pris, men ønsker i stedet at udvikle os, ’forretningen’ og medlemstallet.
  • Har du erfaring med fundraising er det absolut et plus, for det vil vi nemlig gerne være bedre til.

En markedsføringsstrateg

  • Du har flair for udvikling af visioner og for at markedsføre vores sag.
  • Vi drømmer om folk, som kan lægge virkningsfulde planer for foreningens brug af sociale medier og gøre det muligt for endnu flere familier at møde os og forhåbentlig falde for foreningen, vores formål og vores måde at gøre tingene på.

Du kan selvfølgelig også besidde en blanding af disse profilers kompetencer.

Fælles for kandidaterne til alle tre bestyrelsesposter er, at din baggrund ikke er afgørende. Du har først og fremmest evnerne til at få visionerne til at ske i virkeligheden. Alt sammen med det formål at styrke og videreudvikle landsorganisationen.

Det er samtidig et stort plus, hvis du har et godt netværk ind i de grønne organisationer og blandt naturfaglige ressourcepersoner, og kan se potentialer og identificere nye samarbejder og udviklingspotentialer.

Bestyrelsen i Natur & Ungdom mødes 6-10 gange årligt enten digitalt eller om aftenen/i weekenden på Klostermølle i Skanderborg.

Der gives kørepenge, men det øvrige bestyrelsesarbejde er på nuværende tidspunkt ulønnet. Den nye bestyrelse skal imidlertid beslutte, om der skal gives bestyrelseshonorar.

Du kommer til at indgå i en kompetent bestyrelse, hvor vi forventer, at du prioriterer bestyrelsesmøderne og deltager aktivt.

Kan du genkende dig selv i ovenstående, så tøv ikke med at kontakte Sekretariatsleder, Annette Rask Krogsøe på telefon: 31 20 56 02 eller E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Advisory board

Kan du ikke se dig selv i vores bestyrelse, så kan det være, at vores advisory board er noget for dig?

I Natur & Ungdom ønsker vi at være familiernes foretrukne naturforening, og vi skal derfor sikre et skarpt fokus på kvaliteten af vores tilbud. Derfor har vi oprettet et ambitiøst advisory board, der kan rådgive og sparre med bestyrelsen.

Vi søger medlemmer til:

  • en økonomigruppe, der fundraiser og ser på udvikling af nye forretnings- og indtjeningsmuligheder.
  • en aktivitetsgruppe, der arbejder med udbud af relevante tilbud til medlemmerne.
  • en markedsføringsgruppe, der har fokus på formidling og reklame for Natur & Ungdom, og som har fokus på netværksdannelse.

Som medlem af Natur & Ungdoms advisory board kan du forvente at blive udfordret på dine kompetencer indenfor strategi og sparring. Som sparringspartner er du i høj grad med til at fastlægge kursen for foreningen og hjælpe os videre i vores strategiske overvejelser.

Lyder det som noget for dig, så kontakt Sekretariatsleder, Annette Rask Krogsøe på telefon: 31 20 56 02 eller E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..


Om Natur & Ungdom

Landsforeningen Natur & Ungdom har godt 60 år på bagen, omkring 1600 medlemmer samt 20 lokalforeninger i hele Danmark.

Vi brænder for at ’naturdanne’ børn og unge, så de vokser op til at blive ansvarlige voksne med et bæredygtigt syn på natur og miljø. Vores engagerede frivillige ledere i landsforeningen og aktivitetsansvarlige er grupperet i lokalafdelinger rundt omkring i landet, hvor de arrangerer naturaktiviteter med forundring, leg og læring for børn og unge og deres familier. Det frivillige arbejde understøttes af et sekretariat, hvor der også er to naturvejledere ansat.

I disse år blæser der mange positive vinde over området ’børn i naturen’, ikke mindst efter Covid 19, hvor mange har lært at fokusere mere på nærområderne og på naturoplevelser med familien. Den øgede interesse for nærvær og fællesskab i naturen, mærker vi også i Natur & Ungdom, hvor flere melder sig ind i foreningen og interessen for vores arbejde er stor. Vi har i mange år beskæftiget os med klima og miljø både nationalt og internationalt. Det er et emne, der er meget aktuelt i øjeblikket, og vi vil også gerne, at vores forening igen beskæftigede sig mere med disse emner.

Download beskrivelse som pdf

Ring til os

31 20 56 00

Skriv til os

Alle hverdage

 9:00 - 14:00