Man. 13 okt, 2025 - Søn. 19 okt, 2025
Tir. 14 okt, 2025
Hygge i mørket
Tir. 14 okt, 2025 19:00 - 21:00
Tag familien med til en hyggelig aften i mørket, hvor vi tænder bål, varmer kakao og laver snobrød. Vi skal også lede efter feer og andre ting i natten. Måske læser vi en lille historie ved bålet. Følg vores flag og fakler på Smørdalsvej. Vi glæder os.
Ons. 15 okt, 2025
Æbledag på Skaaregaard
Ons. 15 okt, 2025 10:00 - 14:00
Onsdag i efterårsferien kan du komme til Skarregaard og få presset egne æbler og deltage i efterårets hyggeligste aktiviteter for børn og voksne.
Børn kan få malet æblekinder. Der er gemt æbler rundt omkring, og en præmie, hvis du finder dem alle. Og så kan du finde spor og løse gåden om æbletyven. Gåden er arrangeret af Morsø Naturklub, og kan løses indtil d. 19. oktober som en gå selv tur.
Der bliver gamle lege og mange sjove æbleaktiviteter. Bl.a. skal vi se, hvem der kan lave den længste æbleskræl her på Mors. Der er en præmie til vinderen, og man må gerne selv medbringe den bedste skrællekniv, man har. Af lege er der bl.a. æblekast.
De frivillige på Skarregaard har været i gang i køkkenet. Det betyder at der bliver smagsprøver på tørrede æbler og æblesnaps. Der kan købes æblejuice, vafler, kringle og selvfølgelig kaffe og te.
Hvis man vil have presset æbler, skal man huske flasker til æblemosten.
Vi laver også en udstilling om æblets historie. Hvis nogen har gode æblehistorier, er de meget velkommen til at komme og fortælle dem på dagen.
Og hele Skarregaard er åben. Arrangementet er gratis.
Det bliver en rigtig hyggelig og sjov dag. Samarbejde mellem Skarregaard og Morsø Naturklub.
Adresse: Feggesundvej 53, 7900 Nykøbing Mors, Denmark
Lør. 18 okt, 2025
Årstidernes gang - naturkrea, liv og død i efteråret
Lør. 18 okt, 2025 10:00 - 13:00
- Lørdag d. 18. oktober kl. 10–13
- Klostermølle, Natur & Ungdom
Sammen undersøger vi, hvordan kroppen er bygget op, og bagefter går vi på opdagelse mellem visne blade og døde træer. Vi snakker om liv og død i naturen – og om alle de små ”skraldearbejdere”, der sørger for at naturens kredsløb kører rundt.
Vi laver smukke uroer af naturmaterialer og bygger snurretoppe, der efterligner agernets flyvende bevægelser.
Alle deltagere får et lille idéhæfte med hjem fyldt med naturaktiviteter til hele året.
(Støttet af Nordea-fonden og Spar Nord Fonden – www.clorofille.com)
Det kræver ingen særlige naturkundskaber, kun lysten til at være ude og have det sjovt. Første gang er gratis, herefter kræves medlemskab for deltagende børn.