Måned Flad Uge Dag

Fisketur til Birkesø

Lør. 17 maj, 2025 13:00 - 15:00

Hyggelig fisketur for familien til Birkesø. Der kan primært fanges skaller og aborre med prop og regnorm, men der er også mulighed for en gedde. Foreningen har lidt grej man kan låne hvis man ikke har selv.
Der er ikke tilmelding og vi mødes nede ved Birkesø. Medbring selv orm eller majs til fiskeriet (orm er bedst).

Klostermølle: Forårsfest og nat i naturen

Lør. 17 maj, 2025 16:00 - Søn. 18 maj, 2025 10:00

Klostermølle Naturklub inviterer til årets forårsfest. Her skal vi bruge sanserne når vi både skal smage, lytte, kigge og mærke på naturen. 

I naturen er der nogle vågne på alle tidspunkter af døgnet. De nataktivedyr ser vi sjældent, når vi mødes i til vores almindelige aktiviteter. Til forårsfesten skærper vi vores sanser, og følger med naturens døgnrytme.

Tilmelding: https://events.foreningsadministration.dk/Events/NOGU/lokale-aktiviteter/09da8025-e61e-4a7c-adb4-404dedfb8cf1

Hvem: 
Naturpatruljens og familieklubbens børn, deres familier og andre nysgerrige børn og familier - det koster 50. pr. person, der går til mad mv. Børn må ikke deltage uden voksne.

Overnatning: 
medbring selv telt, sov i en lavu, byg et ly, sov i en hængekøje. Noter gerne, hvordan I vil overnatte i tilmeldingen.

Foreløbigt program
Lørdag:
16:00 ankomst og teltopsætning
16:30 fælles intro til programmet og fordeling på opgaver:
- madlavning (mest for forældre)
- krible/krable (mest for børn)
18:00 Fælles mad om bålet
19:00 Aktiviteter om bålet og i krattet
20:00 Fælles sang og musikalsk indslag
21:00 Nataktive dyr: Flagermus, ugler og andre?
22:00 Skærp sanserne: kan du finde vej i mørket?
22:30 Snak ved bålet og ro ved teltene

Søndag
7:30-8:30 Fælles morgenmad ved bålet
9:00 Fælles samling og efterfølgende nedpakning og oprydning.

Har du spørgsmål? Send en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.