Aktuelt

Nytårshilsen fra formanden - brug hinanden i 2021

Kære alle i Natur & Ungdom

Fra bestyrelsens og min side skal der først og fremmest lyde et rigtig godt nytår til jer alle. 

Vi begynder det nye år med de samme eller rettere større udfordringer i forhold til situationen om corona. Det er dog meget glædeligt at se så mange spændende aktiviteter, der allerede er lagt i kalenderen rundt omkring i landet

Jeg håber inderligt at det bliver muligt at gennemføre de gode ideer, og at vi snart får mulighed for at kunne invitere en masse børn og unge ud i naturen igen.

I mellemtiden er der masser af inspiration at hente hos de enkelte lokalforeninger. Find og følg gerne de andre lokalforeninger på Facebook og lad jer inspirere af hinandens ideer.

 og del jeres billeder med ideer, aktiviteter og oplevelser med os andre på Instagram. Benyt hashtagget #naturungdom. 

Uvurderlig støtte

I december havde bestyrelsen i sammenslutning med sekretariatet et strategidøgn. Her blev der identificeret og prioriteret fem overordnede indsatsområder, som bestyrelsen i den kommende tid vil arbejde med.

Hovedbestyrelsens arbejde vil i brede træk handle om indsatser om Natur & Ungdoms kernefortælling, organisering, aktiviteter, kommunikation og økonomi. På repræsentantskabsmødet var der flere tilkendegivelser fra interesserede ildsjæle som på forskellig vis gerne vil støtte foreningens arbejde og hjælpe til, hvor der er brug for det.

Det er vi meget taknemmelige over! I den kommende tid vil vi række ud til de af jer som allerede har tilkendegivet at i gerne vil bidrage til foreningens udvikling. I første omgang er målet at få etableret en arbejdsgruppe, som kan hjælpe med at finde og søge relevante fonde og organisationer om midler til udvikling af Natur & Ungdom. Det arbejde håber vi på at kunne finde gode kræfter til. 

Tak til de frivillige
På vegne af bestyrelsen vil jeg også gerne benytte lejligheden til at takke alle jer frivillige, som hænger i, hænger ved og stadig er her, selv om corona gør det hele ekstra svært. Jeg håber det, at snart bliver lettere at flokkes om lejrbålene og invitere en masse børn, familier og unge ud i naturen igen. 

Med de allerbedste hilsner og et ønske om et rigtig godt 2021.

Jonas Jensen, formand for Natur & Ungdom

 

Ring til os

31 20 56 00

Skriv til os

Alle hverdage

 9:00 - 16:00