Aktuelt

Natur & Ungdom søger en foreningskonsulent / naturvejleder

- Vikariat på 6 måneder, start hurtigst muligt
- 15 – 30 timer om ugen
- Ansøgningsfrist 6. april 2021

Vores fastansatte naturvejleder har valgt at tage imod nye udfordringer, og derfor søger vi en medarbejder, som kan hjælpe med at gennemføre de planlagte opgaver i en periode på 6 måneder.

Der er tale om en vikarstilling på 15-30 timer om ugen med start så hurtigt som muligt. I efteråret planlægger vi at opslå en ordinær, varig naturvejlederstilling.

Som medarbejder hos Natur & Ungdom kommer du til at hjælpe med at planlægge og gennemføre lokale klubaktiviteter, hverve nye medlemmer, bidrage til uddannelse og inspiration af foreningens medlemmer og generelt bidrage til at fremme børn og unges forståelse for natur og miljø.

Du vil have fokus på disse opgaver i perioden:

• Sommerlejr uge 30.
Du er tovholder for en gruppe af frivillige, som planlægger og gennemfører lejren. Din rolle er at sikre forankringen af aktiviteten hos foreningen, og at understøtte den naturfaglige kvalitet i formidlingen og de aktiviteter, der tilbydes deltagerne.

• Klubaktiviteter.
Du skal støtte vores lokalafdelinger i at komme godt i gang med aktiviteterne efter lang tids corona-nedlukning, samt bidrage til opstart af nye klubber på udvalgte steder i landet, primært Nordjylland og Sjælland. Din indsats skal hjælpe de lokale kræfter med hvervning og fastholdelse af medlemmer.

• Kursusvirksomhed.
Medvirke til gennemførelse af foreningens formidleruddannelse ”Ildfuglekurset”, der består af weekendkurser med mellemliggende opgaver.
Eventuelt afholde andre kurser og inspirationsdage for aktive medlemmer af N&U.

Din profil
Vi søger en kvalificeret og engageret person, der har et rart og omgængeligt væsen. Du kommer til at skulle samarbejde med mange forskellige typer, og vi tænker, det en fordel, hvis du har erfaringer med foreningsarbejde.
Vi forventer fleksibilitet i forbindelse med skæve arbejdstider til møder og arrangementer, samt en vis rejsetid i Danmark.
Da du skal kunne komme omkring i hele landet, vil det være nødvendigt, at du har egen bil. Vi tilbyder kørselsgodtgørelse efter statens lave takst.

Vi ønsker, du har
• En relevant naturfaglig eller pædagogisk uddannelse / erfaring.
• Erfaring med frivilligt foreningsarbejde og med arbejdsgangen i frivilligbaserede organisationer.
• Erfaring med at arbejde med børn og unge.
• Lyst til og erfaring med naturformidling og aktiviteter i naturen.
• Evne til at strukturere dit arbejde og at holde mange bolde i luften på samme tid.

Vi tilbyder
• Du kommer til at samarbejde med foreningen øvrige ansatte, frivillige ildsjæle og en bred vifte af eksterne samarbejdspartnere.
• Udfordrende og selvstændige arbejdsopgaver.
• Hele Danmark som arbejdsplads med det naturskønne Søhøjland som udgangspunkt.
• Løn og ansættelsesvilkår efter aftale. Angiv selv i din ansøgning, hvor mange timer om ugen, der vil være optimalt for dig.

Din arbejdsplads
Natur & Ungdom er en frivilligt drevet ungdomsorganisation. Vi er en værdibaseret arbejdsplads, der prioriterer tillid og et godt socialt og uformelt arbejdsmiljø. Din daglige arbejdsplads bliver på vores sekretariatskontor på naturskønne Klostermølle ved Mossø. Adressen er Klostermøllevej 48 A, 8660 Skanderborg.

Ansøgning og ansøgningsfrist
Send et CV og en kort ansøgning mærket ’Naturvejleder” til sekretariatsleder Annette Rask Krogsøe på mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. senest den 6. april 2021.

Ansættelsessamtaler vil foregå i uge 14, og vi håber på at finde en kandidat, som kan tiltræde vikarstillingen så hurtigt som muligt i april eller maj.

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Annette Rask Krogsøe på tlf. 31205602.

Ring til os

31 20 56 00

Skriv til os

Alle hverdage

 9:00 - 14:00